Co to jest przelew weryfikacyjny? Czy jest bezpieczny?


Pożyczka pozabankowa przez internet często wymaga on nas wykonania przelewu weryfikacyjnego. Oprócz metod weryfikacji, takich jak usługi Instantor i Kontomatic to jedna z najpopularniejszych metod weryfikacji pożyczkobiorcy. Jak w wielu przypadkach, musimy zachować ostrożność, ponieważ rozwój technologiczny z jednej strony skraca formalności, ale pozwala też osobom o złych zamiarach, wykorzystywać w złych celach nasz pośpiech i brak koncentracji.

Co to jest przelew weryfikacyjny?

Przelew weryfikacyjny jest używany przez firmy przyznające pożyczki pozabankowe przez Internet w celu potwierdzenia tożsamości użytkownika i autoryzacji jego konta, na które zostanie przelana pożyczka. Firma pożyczkowa korzysta z tego, że każdy, kto zakłada konto w banku zostaje zweryfikowany. Jeśli zatem nasze deklarowane dane zgadzają się z danymi dla konta bankowego, z którego został wykonany przelew weryfikacyjny firma pożyczkowa uznaje, że jesteśmy właścicielem konta.

Dzięki tej metodzie weryfikacji szybka pożyczka online może do nas dotrzeć w czasie potrzebnym na zaksięgowanie przez bank naszego przelewu i przesłanie przelewu z wypłatą pożyczki na nasze konto. Łącznie od kilkudziesięciu minut do kilkunastu godzin (w zależności od czasu, w jakim przechodzą przelewy między naszym kontem, a kontem pożyczkodawcy). Aby przyspieszyć proces firmy pożyczkowe mają konta w wielu bankach oraz korzystają z usług operatorów szybkich przelewów.

Jak bezpiecznie używać przelewów weryfikacyjnych?

Mechanizm przelewu weryfikacyjnego pozwala nam naprawdę szybko otrzymywać na konto pożyczki online. Musimy jednak zachować ostrożność, aby nie paść ofiarą oszustwa. A grozi to nam jeśli komuś uda się założyć konto w banku na nasze dane i z tego konta wykonywać przelewy weryfikacyjne. Zasada numer jeden: nigdy nie korzystamy z przelewów weryfikacyjnych, jeśli nie znamy firmy, która ich od nas wymaga. Nie uruchamiamy też takich przelewów, do których droga prowadzi z e-maili niewiadomego pochodzenia. Zawsze sprawdzamy, kto nam taki link wysłał.

Najprostszy mechanizm oszustw, związanych z wykorzystaniem przelewu do potwierdzenia tożsamości wygląda następująco:

  1. Oszust podaje się za Ciebie np. w banku internetowym, który wymaga weryfikacji przelewem zanim otworzy klientowi konto.
  2. Z jakichś przyczyn dysponuje twoimi danymi z dowodu osobistego (może wysyłałeś skan tego dokumentu w jakimś niesprawdzonym miejscu? A może zgubiłeś dowód lub Ci go skradziono?). Bardzo często skan dowodu i dane osobowe są wyłudzane przez firmy, które oferuję np. atrakcyjną pracę zdalną z płatnością na konto. Może to być np. pisanie artykułów. Wymagają jednak przesłania skanów dokumentów i wysłania przelewu na wskazane konto w celu „weryfikacji rachunku na które będzie wypłacane wynagrodzenie”.
  3. W rzeczywistości podany do przelewu weryfikacyjnego rachunek to konto do potwierdzenia danych, wskazane oszustowi przez bank otwierający mu konto na…twoje dane.
  4. Dalej będzie jeszcze gorzej: oszuści mają otwarte konto, którego jesteś rzekomo właścicielem. W przelewach weryfikacyjnych z tego rachunku, będą widniały twoje dane.
  5. Złodziej może teraz zgłosić się do firmy pożyczkowej z wnioskiem o pożyczkę, podać Ciebie jako pożyczkobiorcę i zweryfikować swoje konto dzięki twoim danym osobowym.
  6. A teraz przygotuj się na to, że pewnego dnia otrzymasz monit w sprawie niespłaconej pożyczki.

Banki utrudniają życie przestępcom

Banki stosują coraz więcej dodatkowych zabezpieczeń, które blokują oszustom otwieranie kolejnych kont za pomocą przelewów weryfikacyjnych. Jedną z najpopularniejszych metod jest odsyłanie loginu do nowego konta w tytule przelewu zwrotnego. Jeśli przelejesz zatem 1 grosz w celu weryfikacji, bank Tobie odeśle login do konta, które chciał założyć oszust. Firmy pożyczkowe także utrudniają życie złodziejom wprowadzając dodatkowe metody weryfikacji przez wypłatą pożyczki.

Internetowi oszuści wykorzystują konta zakładane na cudze dane także w celach innych niż tylko szybkie pożyczki online. Popularną metodą działania jest tworzenia zbiórek charytatywnych w specjalistycznych serwisach. Oszust także w tym wypadku podaje twoje dane, jako beneficjenta zbiórki oraz wskazuje do wpłat konto, które założył dzięki twojej nieostrożności. W ten sposób prowadząc zbiórki rzekomo na rzecz chorych osób wyłudzają często ogromne kwoty.

Jak chronić się przed oszustwem „na przelew weryfikacyjny”?

Aby zachować bezpieczeństwo wykonywania przelewu weryfikacyjnego powinniśmy przestrzegać podobnych zasad jak w przypadku ochrony naszych haseł oraz danych osobowych.

Pierwsza reguła: bardzo dokładnie weryfikujemy komu i w jakim celu wykonamy taki przelew. Istotna jest zatem reputacja firmy, która nas o to prosi. To ważne, ponieważ przelewy weryfikacyjne nie są stosowane tylko przez firmy pożyczkowe. Mogą prosić nas o to także wspomniane powyżej „firmy oferujące pracę zdalną” lub nieuczciwe osoby oferujące dostęp do „okazyjnie” tanich usług. Zdarza się, że wymagają od tego fikcyjne serwisy  z okazyjnymi wyprzedażami lub różnego rodzaju „kluby” zakupowe. „Chcesz korzystać za darmo ze zniżek i super okazji? Wyślij przelew weryfikacyjny na konto… na stronie uruchamianym tym oto linkiem”. Do złudzenia przypomina to wyłudzanie haseł do paneli bankowych. Przestępcy podszywając się przez nasz banki „proszą o pilną zmianę hasła w celu zachowania jak najwyższych standardów bezpieczeństwa”. Otrzymujemy link do zmiany hasła prowadzący do witryny przypominającej do złudzenia panel naszego banku. Logujemy się tam, przekazując przestępcom nasze dane dostępowe. Kilka chwil później nie mamy pieniędzy na swoim koncie. Tak to niestety działa.

Przelew weryfikacyjny pozwala nam wygodnie brać pożyczki przez Internet. Bądźmy jednak ostrożni i chrońmy swoje dane, aby ktoś inny, wykorzystując ten mechanizm nie mógł zaciągać zobowiązań w naszym imieniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *